top of page

AP Sınav Takvimi

AP programı kapsamında 36 dersin yılsonu sınavı bulunmaktadır. Kalan 4 derste ise ders notu yılsonu sınav döneminde teslim edilen performans ödevlerine göre verilmektedir. Bu 4 derste yılsonu sınavı olmasa da yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ve ders notu alınabilmesi için bu dersler için de sınav başvurusu yapılması gerekmektedir.

AP sınavları College Board'dan bu sınavları düzenlemek üzere yetki almış okullarda yapılmaktadır. Okullar AP sınavlarını sadece kendi öğrencileri için düzenleyebilecekleri gibi sınavlara dışarıdan öğrenci de kabul edebilmektedirler.

AP Sınav Başvurusu Yapılması

Öğrencilerin AP sınavlarına doğrudan kendilerinin başvuru yapmaları mümkün değildir. Bu nedenle öğrencilerin AP sınavlarına girebilmek için öncelikle bu sınavları düzenleyen bir okula başvurmaları ve bu okul tarafından sınava girecek öğrenci listelerine eklenmeleri gerekmektedir.

AP programı bulunan ve AP sınavlarını düzenleyen okulların öğrencileri için AP sınav başvuru işlemleri talepleri doğrultusunda okullarının AP koordinatörleri tarafından yapılmaktadır.

 

Okullarında AP programı bulunmayan veya AP sınavları düzenlenmeyen öğrencilerin ise AP sınavını düzenleyen ve sınav için dışarıdan öğrenci kabul eden bir okul ile iletişime geçmeleri ve bu okul aracılığıyla başvuru yapmaları gerekmektedir.

AP Sınavları İçin Başvuru Süreleri

2023 AP Sınavları için normal başvuru süresi 15 Kasım 2023 Çarşamba günü sona ermektedir.

Bu tarihten sonra 15 Mart 2024 Cuma gününe kadar geç başvuru yapılması mümkündür.

Geç başvuru döneminde önceki başvurularda değişiklik yapılması veya yeni başvuru yapılması mümkün olmaktadır. Ancak bu durumda 40$ iptal edilen sınav ücreti ve/veya temel sınav ücretine ek olarak 40$ geç başvuru ücreti ödenmesi gerekecektir.


Belirtilen başvuru tarihleri sınavları düzenleyecek okullar tarafından sınava girecek öğrenci listelerinin College Board’a iletilmesi gereken son tarihlerdir. Okullar genellikle başvuruları bu tarihlerden önce kapatmaktadırlar. Dolayısıyla, öğrencilerin herhangi bir sorunla karşılaşmamak için bu tarihlerden önce sınava girmek istedikleri okullar ile iletişime geçmeleri uygun olacaktır.
 

AP Sınav Ücretleri

2024 sınav döneminde uluslararası öğrenciler için AP Capstone dersleri dışındaki derslerde College Board tarafından belirlenen temel sınav ücreti 128$’dır.  AP Capstone dersleri (AP Seminar ve AP Research) için belirlenen ücret ise 146$'dır.

Bu temel ücretlere duruma göre 40$ geç başvuru ücreti ve/veya 40$ geç sınav ücreti eklenebilmektedir. Normal dönemde yapılan sınav başvurusunun geç başvuru döneminde iptal edilmesi veya başvuru iptal edilmediği halde sınava girilmediği takdirde sınav ücreti alınmamakta, ancak 40$ iptal edilen/kullanılmayan sınav ücreti alınmaktadır.

Öğrenciler tarafından sınav ücretleri College Board'a değil sınava girmek için başvurdukları okullara, genellikle başvuru sırasında, ödenmektedir. Okullar tarafından sınav ücretleri sınavlar tamamlandıktan sonra toplu olarak College Board'a ödenmektedir.

Okulların sınav düzenleme maliyetlerini de dikkate alarak öğrencilerden College Board tarafından belirlenen ücretlerden daha fazla sınav ücretleri talep etmeleri mümkündür.

AP Sınav Haftası


2024 AP sınavları her yıl olduğu gibi Mayıs ayının ilk 2 haftasında belirlenen takvime göre düzenlenecektir. Sınavların belirlenen gün ve saatlerde uygulanması zorunludur.

 

AP Chinese and AP Japanese sınavları dışındaki tüm AP sınavları okullarda kalem kâğıt kullanılarak (paper based) yapılacaktır. AP Chinese and AP Japanese sınavları yine okullarda ancak bilgisayar aracılığıyla (computer based) çevrimiçi (online) olarak yapılacaktır.

AP Sınavları - 1. Sınav Haftası

1. Sınav Haftası
Sabah 8:00 (Yerel Saat)
Öğlen 12:00 (Yerel Saat)
6 Mayıs 2024, Pazartesi

United States Government and Politics

Art History

Chemistry

7 Mayıs 2024, Salı

Human Geography

Microeconomics

Seminar

Statistics

8 Mayıs 2024, Çarşamba

English Literature and Composition

Comparative Government and Politics

Computer Science A

9 Mayıs 2024, Perşembe

Chinese Language and Culture

Environmental Science

Psychology

10 Mayıs 2024, Cuma

European History

United States History

Macroeconomics

Spanish Literature and Culture

Kaynak: College Board - 2024 AP Exam Dates

AP Sınavları - 2. Sınav Haftası

2. Sınav Haftası
Sabah 8:00 (Yerel Saat)
Öğlen 12:00 (Yerel Saat)
Öğleden Sonra 14:00 (Yerel Saat)
13 Mayıs 2024, Pazartesi

Calculus AB

Calculus BC

Italian Language and Culture

Precalculus

14 Mayıs 2024, Salı

English Language and Composition

African American Studies

Physics C: Mechanics

Physics C: Electricity and Magnetism

15 Mayıs 2024, Çarşamba

French Language and Culture

World History: Modern

Computer Science Principles

Music Theory

16 Mayıs 2024, Perşembe

Spanish Language and Culture

Biology

Japanese Language and Culture

17 Mayıs 2024, Cuma

German Language and Culture

Physics 1: Algebra-Based

Latin

Physics 2: Algebra Based

Kaynak: College Board - 2024 AP Exam Dates

Performans Ödevleri

AP Seminar, AP Research ve AP Computer Science Principles dersleri kapsamındaki performans ödevlerinin 30 Nisan 2024, Salı (11:59 p.m. ET) tarihine kadar AP Digitial Portfolio sistemi üzerinden gönderilmesi gerekmektedir.

 

AP 2-D Art and Design, AP 3-D Art and Design ve AP Drawing derslerinde 10 Mayıs 2024, Cuma (08:00 p.m. ET) tarihine kadar dijital portföylerin AP Digital Portfolio sistemi üzerinden gönderilmesi, fiziki portföylerin de sınava başvurdukları okulların AP Koordinatörlerine teslim edilmesi gerekmektedir.

Geç Sınav Haftası

 

Öğrencilerin normal sınav tarihlerinde sınava girememeleri halinde geç sınav haftasındaki sınavlara (late testing) katılmaları mümkün olabilmektedir. Bu durumda öğrencilere normal sınav haftalarında uygulanan sınavlarla eşdeğer ancak farklı sınavlar uygulanmaktadır.

 

College Board tarafından geçerli olarak kabul edilen bir mazeretleri yoksa öğrencilerden geç girdikleri sınavlar için ilave 40$ geç sınav ücreti alınmaktadır.

AP Sınavları - Geç Sınav Haftası

Geç Sınav Haftası
Sabah 8:00 (Yerel Saat)
Öğlen 12:00 (Yerel Saat)
22 Mayıs 2024, Çarşamba

Chemistry / Computer Science A

Physics C: Electricity and Magnetism

Psychology

Statistics

United States History

English Literature and Composition

Environmental Science

Japanese Language and Culture

Latin / Macroeconomics

Physics C: Mechanics

23 Mayıs 2024, Perşembe

Chinese Language and Culture

Computer Science Principles

English Language and Composition

Human Geography / Precalculus 

Spanish Literature and Culture

Art History / Biology

European History

French Language and Culture

Physics 1: Algebra-Based

Seminar

24 Mayıs 2024, Cuma

Calculus AB / Calculus BC

German Language and Culture

Microeconomics

Music Theory

Spanish Language and Culture

African American Studies

Comparative Government and Politics

Italian Language and Culture

Physics 2: Algebra-Based / World History: Modern

United States Government and Politics


Kaynak: College Board - 2024 AP Exam Late-Testing Dates

AP Sınavlarının Okunması ve Sonuçların Açıklanması

AP sınavlarında, AP Seminar ve AP Computer Science Principles hariç, hem çoktan seçmeli sorular hem de açık uçlu sorular sorulmaktadır. AP Seminar dersinin yılsonu sınavı sadece açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. AP Computer Science Principles sınavında ise sadece çoktan seçmeli sorular sorulmaktadır.

 

Çoktan seçmeli soruların olduğu bölümler bilgisayar ile okunmakta ve doğru cevap sayısı bu bölümden alınan puanı oluşturmaktadır. Yanlış cevaplanan veya boş bırakılan soruların puanlamaya etkisi bulunmamaktadır.


Açık uçlu sorular ile ders içi performans ödevleri ise her yıl Haziran ayının ilk iki haftasında düzenlenen ve üniversite hocaları ile tecrübeli AP öğretmenlerin görev aldığı AP Sınav Okuma (AP Reading) etkinliklerinde değerlendirilmektedir.


Çoktan seçmeli sorulardan alınan puanlar ile açık uçlu sorulardan/performans ödevlerinden alınan puanlardan ağırlıkları dikkate alınarak toplam puan elde edilmekte, sonra bu toplam puanlar 1 – 5 aralığındaki AP notlarına dönüştürülmektedir.


AP sınav notları Temmuz ayının başında açıklanmaktadır. Geç sınavlara giren öğrencilerin sonuçları daha geç açıklanabilmektedir.

 

Sonuçların açıklanmasıyla birlikte öğrenciler kendi sınav sonuçlarını College Board hesapları ile giriş yaparak online olarak görebilmektedir.

AP Akademi Eğitim Danışmanlığı

AP sınavları veya sınav başvuru süreçleri hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

AP Akademi | AP Özel Ders | Advanced Placement

AP Akademi, AP ders içerikleri yanında AP programı hakkında da kapsamlı bilgi ve tecrübe sahibi Boğaziçi, Bilkent ve ODTÜ mezunu hocalarıyla online veya yüz yüze AP özel dersi ve eğitim danışmanlığı için doğru adrestir.

bottom of page