top of page

AP Computer Science Principles

AP Computer Principles (AP Bilgisayar Bilimi İlkeleri) dersi bilgisayar bilimleri alanında kariyer yapmak isteyen öğrenciler yanında diğer alanlarda kariyer yapmak isteyen öğrenciler tarafından da tercih edilen temel bir derstir.


AP Computer Principles (AP Bilgisayar Bilimi İlkeleri) dersi AP programına 2016-17 eğitim öğretim yılında eklenmiş olmasına rağmen bu dersin sınavına giren öğrenci sayısı hızla artmaktadır. 2020 yılında tüm dünyada 116.751 öğrenci bu dersin sınavına girmiştir.
 

Çoğu AP dersi için lisede görülen konular temel oluşturduğundan bu derslerin sınavlarına öğrenciler genellikle 10, 11 ve 12. sınıfta girmektedir. Ancak AP Computer Principles (AP Bilgisayar Bilimi İlkeleri) dersi bilgisayar bilimleri alanında herhangi bir bilgi veya tecrübe gerektirmediğinden bu dersin sınavına 9. sınıfta giren çok sayıda öğrenci bulunmaktadır. Bu yönüyle AP programına başlangıç dersi olarak da düşünülmesi mümkündür.
 

AP Computer Principles (AP Bilgisayar Bilimi İlkeleri) ders notunun %30’u yıl içerisinde yapılan ve yılsonunda teslim edilen bir performans ödevinden, %70'i ise Mayıs ayında yapılan yılsonu sınavından gelmektedir.
 

AP Computer Principles (AP Bilgisayar Bilimi İlkeleri) performans ödevi kapsamında öğrencilerin karmaşık olmayan bir uygulama programı yazmaları beklenmektedir. Performans ödevi olarak programın kaynak kodu ile programın çalışmasını gösteren bir dakikalık videonun sunulması ve programa ilişkin bazı sorulara cevap verilmesi gerekmektedir. Performans ödevinin tüm bileşenleri AP Digital Portfolio üzerinden elektronik ortamda teslim edilmektedir.
 

AP Computer Principles (AP Bilgisayar Bilimi İlkeleri) dersi için standart bir programlama dili bulunmamaktadır. Bu nedenle öğrencilerin performans ödevlerini diledikleri bir programlama dilini kullanarak yapmaları mümkündür.
 

AP Computer Principles (AP Bilgisayar Bilimi İlkeleri) dersinin yılsonu sınavı 70 adet çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır. Bu dersin sınavında açık uçlu soru sorulmamaktadır.

AP Akademi, AP programı hakkında kapsamlı bilgi ve tecrübe sahibi ekibiyle AP sınavlarında başarının doğru adresidir. Boğaziçi ve Bilkent mezunu hocalarımızdan online veya yüz yüze AP özel ders ve eğitim danışmanlığı hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Computer Science Principles (1280x720).jpg
bottom of page